Sytuacja w Aleppo

Obie strony walk oskarżają się o złamanie zasad zawieszenia broni w Aleppo. W opanowanych przez rebeliantów wschodnich dzielnicach miasta, nadal dochodzi do bombardowań. Według syryjskiej telewizji, zginęło w nich 6 osób.

Marwan Kabalan, syryjski analityk powiedział telewizji Al Jazeera English, że powodem zerwania zawieszenia broni są rosnące napięcia pomiędzy wspierającymi rząd Baszara al-Asada Rosją i Iranem. Teheran miał nalegać na dokończenie ofensywy i ostateczną rozprawę z rebeliantami. Rosja była skłonna ulec międzynarodowej presji i zaakceptować rozejm. Jak twierdzi Kabalan, syryjskim władzom bliżej jest do stanowiska Iranu.

Według doniesień z Aleppo, to właśnie wspierające wojska al-Asada irańskie milicje odpowiadają za dzisiejszy ostrzał wschodnich dzielnic miasta.

Rosjanie twierdzą, że niezależnie od planowanej ewakuacji cywilów, która nie doszła rano do skutku, miasto opuściło 6 tysięcy osób ze wschodnich dzielnic oraz ponad 350 bojowników.

Według wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury we wschodnich dzielnicach Aleppo znajduje się około 50 tysięcy cywilów. Liczbę rebeliantów szacuje on na 1500. 30 % z nich stanowić mają dżihadyści z byłego Frontu An-Nusra. Inne źródła oceniają, że liczba cywilów w strefie rządowych bombardowań może sięgać nawet 100 tysięcy.

Tags from the story

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *