OLO

Aleksander Doba, w wieku 67 lat kończy najdłuższą wyprawę kajakiem po Atlantyku w historii. Za wyczyn ten otrzymał w 2015 roku tytuł „People’s Choice Adventurer of the Year”, prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez National Geographic.

Niemym bohaterem tej historii jest OLO, 7-metrowy kajak i przyjaciel. OLO nie jest własnością Aleksandra Doby. Jednostka należy do Andrzeja Armińskiego, który wypożyczał kajak podróżnikowi. Niestety, właściciel musi sprzedaż kajak. Wprawdzie Olek ma pierwszeństwo odkupu ale koszt jest wysoki, ok. 75.000 złotych. – Niestety, nie mogę sobie pozwolić na taki wydatek – mówi podróżnik National Geographic.

Aleksander Doba ma już plany na nową wyprawę w przyszłym roku (2016). Tym razem z Nowego Jorku na Azory i dalej do Europy. Trasa będzie równie długa, ale woda w tym rejonie jest znacznie chłodniejsza oraz występuje o wiele więcej sztormów niż w poprzedniej trasie. Niestety, bez kajaka nowa wyprawa nie ma szans na realizację.

PS. Materiał powstał w 2015 roku, na zlecenie National Geographic Polska. Rozmawiałem w stoczni w Szczecinie z Olkiem po sesji. Podróżnik nie wiedział jeszcze, jak wykupić i zabrać OLA „do siebie”. Podsunąłem wtedy, że przecież przy tak znanej osobie, nie powinno być problemów ze zbiórką pieniędzy. Zainteresował się wtedy serwisami crowdfounding ale wydawało się, że nie do końca wierzył w taką możliwość. Po kilku miesiącach na Pola Potrafi rusza akcja wykupu OLA. W ciągu kilku tygodni zebrano niezbędną sumę. Od tej chwili OLO i Olek stali się nierozłączni.

 

Tags from the story
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *